Weryfikacja wieku użytkowników na YouTube? To nie żart!

przez | 18 października 2020

YouTube jest publiczną platformą do tworzenia kanałów, dodawania treści multimedialnych takich jak filmy oraz odtwarzania ich. Oznacza to, że każdy użytkownik internetu, bez względu na wiek, może tą stronę odwiedzać. Jednakże, tak samo jak na innych stronach, na YouTubie mogą być publikowane niestosowne filmy, które nie powinny być oglądane przez małych internautów. Są to treści o charakterze demoralizującym czyli wulgarnym, promującym alkohol, narkotyki, nagość czy złe zachowania.

Aby pomóc rodzicom w kontrolowaniu dziecka i chronieniu go przed cyberprzemocą i demoralizacją w młodym wieku, Google postanowił wprowadzić ograniczenia wiekowe.

Na początku, ograniczenia te nie przynosiły żadnych skutków, ponieważ polegały na ukazaniu, przed niestosownym filmem, ankiety pytającej o wiek oglądającego. Oczywiście nie obeszło się od kłamstw – wystarczyło podać niepoprawny rok urodzenia. Nieletni nadużywali naiwnego procederu. Wpisując w dacie urodzenia na przykład 1980 rok uzyskiwali dostęp do oglądania wszystkich treści wstawionych na Youtube.

Ostatnimi czasy, wprowadzono do YouTuba algorytm, który ma na celu analizowanie naszych poczynań na tej stronie. Jeśli wykryje zachowania wskazujące na to, że możemy być niepełnoletni, poprosi nas o weryfikacje tożsamości poprzez… Dokument tożsamości! Jak twierdzi Google procedura ta została wprowadzona w związku z dyrektywą o audiowizualnych usługach medialnych. Może być nim dowód osobisty lub karta płatnicza dodana do systemu Google. Działa to mniej więcej tak jak na Facebooku. Musimy podać dane karty płatniczej, która jest zapisana na nasze imię i nazwisko, bądź zeskanować dokument tożsamości. Takie procedury wdrożone są w całej Europie.

Mimo iż jest to spory plus dla rodziców, bo mają mniej powodów do zmartwień gdy ich pociechy zażywają rozrywki korzystając z tej strony, to jednak nie jest komfortowym zabiegiem podawanie swoich prywatnych danych obcemu podmiotowi, pomimo iż jest to tak olbrzymi zespół jak Google.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *