Jak bezpiecznie korzystać z poczty elektronicznej?

przez | 10 października 2020

Jedną z usług z jakich korzystamy niemal każdego dnia jest poczta elektroniczna. Niestety jest to również ulubiona metoda, którą wykorzystują hakerzy do phishingu. Właśnie za pomocą e-maili mogą oni podszywać się pod inne osoby lub podmioty, przez co jesteśmy narażeni na próbę wyłudzenia danych/informacji lub pobrania na swój komputer bądź telefon szkodliwej aplikacji.  Jest kilka zasad, które mogą nas przed tym uchronić.

  • Nie zapisuj hasła do poczty elektronicznej w przeglądarce!

Jest to sposób, aby uchronić się przed dostępem do naszej poczty osób niepowołanych lub wykradzeniem hasła przez wirusy z przeglądarki.

  • Pamiętaj, żeby się wylogować!

Ważne jest, aby mieć nawyk wylosowywania się z poczty. Systemy, w szczególności online posiadają bardzo długą sesję, co powoduje że jeśli się zalogujemy, to pozostajemy zalogowani przez wiele dni.

  • Załóż więcej niż jedno konto pocztowe

Oczywiście oprócz założenia korzystaj z kilku kont pocztowych. Warto mieć specjalną skrzynkę pocztową, która nie zawiera naszych danych osobowych i korzystać z niej przy rejestracji w mniej zaufanych usługach czy serwisach. Załóż również oddzielną skrzynkę przeznaczoną do kont bankowych, rządowych profili zaufania, składania ofert pracy i innych formalnych celów.

  • Stwórz unikalne i silne hasło

Hasło powinno być długie oraz zawierać znaki specjalne, spacje. Najlepiej, żeby było w formie zdania. W hasłach lepiej nie używać imion, dat czy numeru PESEL.

  • Nie udostępniaj swojego hasła

Nigdy nie podawaj swojego hasła osobom trzecim. Jest to niebezpieczne, jak również nie ma możliwości sprawdzenia, co dana osoba przeglądała na naszej poczcie.

  • Sprawdzaj nadawcę wiadomości

Za każdym razem sprawdź nadawcę oraz domenę, z której wiadomość została przysłana. Mimo, że większość usługodawców jest w stanie wykrywać fałszywe wiadomości i je blokować, to w dalszym ciągu cyberprzestępcy wiedzą co zrobić, aby ich wiadomość dotarła pod właściwy adres. Weryfikując nadawcę koniecznie zwróć uwagę na e-mail, a nie na nazwę.

  • Nie uruchamiaj linków otrzymanych w wiadomości

Jeśli wiadomość ma postać HTML możemy zostać przekserowani na inną stronę, niż ta podana w e-mailu. Najlepiej jest wkleić link do paska adresu i sprawdzić jaką ma postać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *