Favicony i ich rola w web designie

przez | 14 grudnia 2021

Ile witryn obecnie możemy znaleźć dzisiaj w przeglądarce? Czy jesteśmy w stanie to policzyć? Jedno jest pewne, każdego dnia pojawiają się nowe, a co za tym idzie chcąc zostać zauważonymi należy w jakiś sposób tę stronę wyróżnić. Favicon może okazać się jednym z  prostszych rozwiązań, aby nasza strona nabrała charakteru w oknie wyszukiwarki.

Czym jest favicon

Favicon to najprościej mówiąc rodzaj logotypu, który wyświetlany jest zaraz obok tytułu w karcie, w wyszukiwarce po otwarciu danej strony. Jak się domyślacie nie każda strona go posiada, dlatego domyślnie mamy ustawiony ten sam, nudny wzór, czyli glob w odcieniu szarości.

Po co nam favicon

Dodanie faviconu pozwoli po pierwsze odróżnić naszą stronę od pozostałych, które znajdują się w kartach naszego okna. Dodawany favicon, to zazwyczaj logo danej strony, dlatego też użytkownik z łatwością rozpozna na którą stronę ma kliknąć, jeśli ma ich otwartych więcej w tym samym czasie. Zdecydowanie szybciej wyłapujemy obrazki niż sam tekst, dlatego warto oprócz tytułu strony posiadać także logo. Jeśli favicon zapadnie w pamięć internauci będą w stanie odnaleźć naszą stronę tylko i wyłącznie za jego pośrednictwem. Dodatkowo posiadanie favicona wzbudza więcej zaufania, niż storny z domyślnym logo, dlatego internauci czują się na niej po prostu bezpieczniej.

Czy favicon jest konieczny

Każda strona powinna mieć favicon, jeśli ktoś nie postarał się o dodanie tego niewielkiego elementu do swojej strony zazwyczaj oznacza to osobę, która dopiero zaczyna przygodę z tworzeniem stron i nie zdaje sobie sprawy co i jak. Każda profesjonalna strona nie zapomni wstawić swojego logotypu.

Stwórz swój faviocn

Favicon możemy z łatwością stworzyć sami, istnieją również strony, które oferują wygenerowanie własnego faviconu czy to z obrazka czy z napisu lub też jako emotki. Jeśli posiadamy jednak swoje logo i chcemy użyć go jako faviconu wystarczy przekonwertować obrazek z formatu w którym jest zapisany do formatu .ico. Na szczęście mamy taką możliwość online, wystarczy skorzystać z jednych z konwertorów takich jak www.convertico.com. Inną stroną, która pozwoli wygenerować nam favicon automatycznie w odpowiednich formatach to www.favicon.io.

Favicon to integralna część całego projektu, a witryna z nim nabiera zupełnie innego charakteru. Nie tylko wyróżnia się na tyle pozostałych, ale znacznie wspomaga odnalezienie strony, kiedy mamy otwarte kilkanaście lub kilkadziesiąt kart i w górnym pasku naszej przeglądarki widnieją tylko ikonki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *